Warmia Piano Workshop

 

IDEA

 

Warsztaty Pianistyczne „Warmia Piano Workshop” zostały stworzone z myślą o innowacyjnym - holistycznym podejściu do zagadnienia rozwoju pianistycznego. 

Naszą ideą jest spojrzeć na rozwój pianistyczny z więcej niż jednej perspektywy .
Jak wiemy, nauka gry na fortepianie to bardzo złożony proces, zatem do pełnego i kompletnego rozwoju artystycznego niezbędne jest wszechstronne i wielopłaszczyznowe podejście. Bardzo ważne jest również środowisko, które nas otacza i oddziałuje na nasz rozwój. Musimy mieć świadomość tego, czy jest ono wspierające, czy też wręcz przeciwnie. 

Wspólną pracą pełną pasji pragniemy osiągnąć wymierne efekty.
Młody człowiek otrzymując potężną dawkę wiedzy i narzędzi do pracy nad swoim warsztatem z zakresu instrumentu, fizjologii, filozofii muzyki, coachingu artystycznego, motywacji przy odpowiednio wysokim zaangażowaniu ma szansę znacząco zwiększyć swoją efektywność w graniu, ćwiczeniu, realizacji swoich przedsięwzięć artystycznych. 

Warsztaty Pianistyczne „Warmia Piano Workshop” zostały stworzone po to, aby zainicjować nowy kierunek w rozumieniu rozwoju i kształcenia młodego adepta sztuki pianistycznej. Są przyjazną i wspierającą przestrzenią do nowych odkryć i inspiracji artystycznych, ale też i życiowych. 

Dodatkowo sprzyjać będą :
- wymianie doświadczeń i wzajemnej inspiracji
- tworzeniu społeczności ludzi z pasją muzyczną i chęcią aktywnego, innowacyjnego rozwoju pianistycznego
- przecieraniu nowych szlaków myślowych, poszukiwaniu nowych rozwiązań 
- poznaniu siebie w kontekście rozwoju unikalnej osobowości artystycznej
- otwartej dyskusji pomiędzy uczestnikami i wykładowcami o osobistych problemach związanych z grą na fortepianie
- otwartej rozmowie o stresie i o emocjach na scenie.
- tworzeniu przestrzeni do powstawania nowych projektów artystycznych i planów na przyszłość.

 

O WARSZTATACH

 

Nasze warsztaty odbywać się będą w Lidzbarku Warmińskim w dniach 12-23 sierpnia 2020 r. Do Lidzbarka Warmińskiego przyjadą z wielu krajów uczniowie i studenci klas fortepianu by doskonalić swoje umiejętności i pracować nad interpretacją przygotowanych utworów. Warsztaty będą dużym wydarzeniem kulturalnym w mieście. Do współpracy zapraszani są wybitni pedagodzy.. W ramach Festiwalu odbędą się koncerty, w których wezmą udział wyróżniający się uczestnicy warsztatów oraz zaproszeni goście. Zajęcia i koncerty odbywać się będą w pięknych obiektach: Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej - Oranżerii Kultury oraz w Amfiteatrze Miejskim. Pomysłodawcą Festiwalu oraz Warsztatów, a jednocześnie ich dyrektorem artystycznym jest Edward Wolanin, wirtuoz fortepianu, juror licznych międzynarodowych konkursów, wykładowca licznych kursów mistrzowskich, profesor i wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Opiekę nad organizacją całego artystycznego przedsięwzięcia sprawuje Fundacja Rzeka EN.

 

PROGRAM WARSZTATÓW

 

 

Warsztaty  obejmują udział w:
- czterech 60-minutowych lekcjach mistrzowskich z wybranym wykładowcą/wykładowcami

- porannych krótkich spotkaniach refleksyjno-filozoficznych 

- wieczornych rozmowach i dyskusjach o muzyce, pianistyce, życiu artystycznym z mistrzami/wykładowcami

- wieczornych sesjach relaksacyjno – mindfullnesowych ( świadome i celowe kierowanie pełnej uwagi na to, czego doświadczamy tu i teraz)

- koncertach i wydarzeniach artystycznych Festiwalu Muzycznego „Warmia Piano & Art Days”

- rozmowach z zaproszonymi artystami po koncertach

- jednym grupowym warsztacie coachingowym o tematyce twórczości i rozwoju kariery.

 

Uczestnictwo bierne obejmuje udział w:

- porannych krótkich spotkaniach refleksyjno-filozoficznych 

- wieczornych rozmowach i dyskusjach o muzyce, pianistyce, życiu artystycznym

- wieczornych sesjach relaksacyjno – mindfullnesowych ( świadome i celowe kierowanie pełnej uwagi na to, czego doświadczamy tu i teraz)

- koncertach i wydarzeniach artystycznych Festiwalu Muzycznego „Warmia Piano & Art Days”

- rozmowach z zaproszonymi artystami po koncertach

- jednym grupowym warsztacie coachingowym o tematyce twórczości i rozwoju kariery.

- lekcjach mistrzowskich w roli słuchacza

 

Zajęcia na Warsztatach odbywają się codziennie (z wyjątkiem niedziel)
Lekcje indywidualne w godz. 8.00 – 16:00
Termin lekcji dla poszczególnych uczniów wyznacza profesor


Dodatkowe atrakcje:

*zwiedzanie miasta Lidzbark Warmiński

*wycieczka do leśnego parku uzdrowiskowego wzdłuż doliny rzeki Symsarny

- za opłatą:

* spływ kajakowy

* zwiedzanie Zamku Biskupów Warmińskich

 

WYKŁADOWCY

Edward Wolanin (Polska)

 

Edward Wolanin w wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie u Urszuli Hop. Następnie, w Rzeszowie ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie Krystyny Matheis-Domaszowskiej. Jako najmłodszy w historii uczelni student, w wieku 15 lat rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studiował pod kierunkiem prof. Jana Ekiera, prof. Bronisławy Kawalli, a w klasie kameralistyki u prof. Jerzego Marchwińskiego. Po uzyskaniu dyplomu kontynuował naukę na Studium Podyplomowym u prof. Jana Ekiera.
Edward Wolanin odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Jeszcze w trakcie studiów został laureatem konkursów na stypendia artystyczne im. F. Chopina oraz Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1984). W XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, jako członek polskiej ekipy, otrzymał nagrodę dla najlepszego polskiego pianisty, który nie przeszedł do III-go etapu. Trzy tygodnie po warszawskim konkursie zdobył II nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Palma de Mallorca (1985). Kilka lat później (1989) został laureatem I nagrody na III Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, otrzymując także szereg nagród specjalnych za najlepsze wykonanie etiud, nokturnów, polonezów i mazurków.
Repertuar koncertowy pianisty obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok – od Domenico Scarlattiego do twórców muzyki współczesnej – szczególnie Romualda Twardowskiego. Jako solista występował z wieloma orkiestrami, m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Concerto Avenna Andrzeja Mysińskiego, NOSPR w Katowicach, grając pod batutą wielu wybitnych dyrygentów, m.in. Bogusława Madeya, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Strugały, Antoniego Wita, Tadeusza Wojciechowskiego i Marka Pijarowskiego. 
Pianista bardzo chętnie koncertuje także jako kameralista, współpracując z wybitnymi artystami, jak Jerzy Artysz, Tomasz Strahl, Krzysztof i Kuba Jakowiczowie, Koncertował w wielu krajach Europy, w takich ośrodkach kulturalnych, jak Paryż, Londyn, Wiedeń (Bösendorfer-Saal), Rotterdam, Berlin (Charlottenburg, Schauspielhaus), Praga, Moskwa, a także w Japonii, Chinach, Iraku, Jordanii, Tunezji, Kuwejcie, Nigerii, Meksyku i USA. Brał udział w renomowanych Festiwalach Muzycznych: w Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Mariańskich Łaźniach, Nohant, a jako kameralista także w Szlezwiku-Holsztynie i Montpellier. W 2016 roku artysta otrzymał srebrny medal "Gloria artis".

Radosław Sobczak (Polska)

 

Urodził się w 1981 roku w Piszu, tam też rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia u Pani Ewy Sulewskiej. Następnie przez pięć lat kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im.F. Chopina w Olsztynie pod kierunkiem Ilony Dworeckiej – Staszewskiej. Dyplom oraz maturę uzyskał w Liceum Muzycznym im. Karol Szymanowskiego w Warszawie u prof. Bronisałwy Kawalla w 2000 roku. W roku 2006 ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina, oraz kameralistyki prof.Macieja Paderewskiego. Uzupełnił studia muzyczne u prof. Victora Macarova. Jest laureatem II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny- Stefanska in memoriam” w Poznaniu (2008). Został wyróżniony podczas XIV Miedzynarodowym Konkursie Pianistycznego im. F Chopina w Warszawie w 2000 roku, otrzymując tytuł „Najlepszego Polaka Konkursu” oraz wiele nagród pozaregulaminowych; m. in. Fortepian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smedzianki oraz stypendium Fundacji „ Crescendum est Polonia”. Występował w wielu polskich filharmoniach, brał udział w licznych festiwalach polskich jak i zagranicznych, takich jak : Chopin Festival „Settimane Musica li Bresciane-Genio e malinconia” we Włoszech, Piano Festival w Kitzingen (Niemcy) , Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwal Muzyki Polskiej w Gyor ( Wegry). W 2002 roku zagrał siedem recitali w Chinach na zaproszenie Shanghai Concert Hall. Wystapił w 2003 roku w koncercie dla parlamentarzystów europejskich w Strasburgu z okazji wejścia Polski do Uni Europejskiej. W grudniu 2007 uczestniczył w gali sylwestrowej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Jest pierwszym polskim pianistą , który wystąpił w Maskacie( Oman) na zaproszenie Ambasady Polskiej w Rijadzie, koncert odbył się w hotelu Crowne Plaza w 2010 r. Rok póżniej jego wykonanie I koncertu fortepianowego Czajkowskiego z Inkorean Symphony Orchestra w Pusan Art Centre zostało zarejestrowane na płycie CD. Poza Polską koncertował w takich krajach jak ; Niemcy, Francja, Hiszpania, Czechy, Włochy, Rosja, Szwajcaria, Ukraina, Izrael, Palestyna , Arabia Saudyjska, Australia, Korea, Chiny i USA. W roku 2013 ukazała się jego płyta CD z trzema sonatami Beethovena, nastepna „The Spirit„ z utworami różnych kompozytorów zarejestrowanymi podczas recitali, obie wydane przez Fundacje „Cultura Animi”.

Natalia Wolanin – coaching i relaksacja

Studentka ostatniego roku studiów „Coaching i doradztwo filozoficzne” na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz studentka trzeciego roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj. Pełna energii i pomysłów wizjonerka o wielkiej pasji rozwoju osobistego i wpierania w rozwoju innych. Z zamiłowania i wyboru filozof i muzyk co znakomicie pomaga jej w pracy z artystami w: opanowaniu tremy, technikach relaksacyjnych oraz coachingu.

 

WEŹ UDZIAŁ

 

 

 

KARTA ZGŁOSZENIA:

 

ZASADY UCZESTNICTWA

 

Wpisowe za Warsztaty* wynosi:

uczestnik czynny: 1300 zł

uczestnik bierny: 500 zł

 

Kwota ta zawiera wpisowe (250 zł - nie podlegające zwrotowi) oraz opłatę za lekcje indywidualne, udział w wykładach i warsztatach towarzyszących, wstęp na koncerty.

 

Termin składania zgłoszeń upływa 10 lipca 2020 r.
Potwierdzenie przyjęcia zostanie przesłane mailem do dnia 14 lipca 2020 r.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
e-mail: biuro@rzeka-en.pl

 

Po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia na Warsztaty, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 21 lipca 2020 r. należy zrealizować przelew wpisowego w wysokości 250 zł (dwieście pięćdziesiąt złotych), na podane niżej konto bankowe:

Fundacja Rzeka EN
Samoklęski 84, 21-132 Kamionka
52 1600 1462 1821 9171 2000 0001

Brak wpłaty wpisowego oznacza rezygnację z udziału w Warsztatach. Pozostałą część wpisowego za Warsztaty (np. 750 zł należy wpłacić na podane wyżej konto w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 lipca 2020 r.

* Uwaga! W/w wpisowe za warsztaty dotyczą wyłącznie obywateli polskich. Obywatele innych krajów wnoszą wpisowe zgodnie z informacjami na stronie angielskiej.

 

Zakwaterowanie i wyżywienie:

 

Podczas Warsztatów istnieje możliwość zakwaterowania w :

  • Domu Pielgrzyma w cenie 40 zł za noc.
    Pokoje 2- oraz 3-osobowe w segmentach dwupokojowych (2+3) z łazienką i aneksem kuchennym.

  • Hotelu Krasicki (****) w cenie 380 zł za pokój dla 2 osób ze śniadaniem w hotelu.

W Lidzbarku Warmińskim oferta noclegowa jest bardzo szeroka. Istnieje jeszcze wiele hoteli wedle upodobań uczestników

 

Wyżywienie:

koszt całodziennego wyżywienia uczestnika w Domu Pielgrzyma (śniadanie, obiadokolacja) wynosi 40 zł za dzień

 

Wszelkie płatności dotyczące zakwaterowania oraz wyżywienia należy uregulować po przybyciu do Lidzbarka Warmińskiego – gotówką lub kartą płatniczą (w przypadku rezerwacji w Hotelu Krasicki)


Adresy:
- Dom Pielgrzyma , Plac kościelny 2, 11-100 Lidzbark Warmiński
- Hotel Krasicki (****), Plac Zamkowy 1, 11-100 Lidzbark Warmiński

 

WAŻNE INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW NIEPEŁNOLETNICH:

1. Uczestnicy urodzeni po 1 sierpnia 2004 r. mogą uczestniczyć w Warsztatach pod warunkiem pozostawania podczas całych Warsztatów pod opieką rodzica lub upoważnionego opiekuna. Istnieje możliwość wykupienia noclegu i wyżywienia dla rodzica.
2. Uczestnicy urodzeni między 1 sierpnia 2002 r. a 31 lipca 2004 r. powinni podczas Warsztatach pozostawać pod opieką rodzica lub upoważnionego opiekuna. Możliwy jest pobyt na Warsztatach pod opieką np. starszego uczestnika lub samodzielnie - za zgodą rodzica lecz w takiej sytuacji uczestnik zobowiązany jest do przywiezienia na Warsztaty specjalnej zgody, podpisanej przez rodzica i dostępnej do pobrania
3. Organizator Warsztatów jest jedynie pośrednikiem w organizacji zakwaterowania i wyżywienia pomiędzy uczestnikiem a obiektami noclegowymi w Lidzbarku Warmińskim


WAŻNE INFORMACJE:
1. Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona
2. O przyjęciu decyduje prowadzący warsztaty

 

 

 

  1. pl
  2. en

TUTAJ

      POBIERZ

WEŹ UDZIAŁ

Edward Wolanin dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płyt z muzyką solową i kameralną. W latach 2000-2001 ukazały się dwie płyty firmy fonograficznej Dux z utworami F. Chopina. Znalazły się na nich Preludia op. 28, Mazurki op. 30 oraz transkrypcje utworów kameralnych i Allegro de concert op. 46 na fortepian i orkiestrę symfoniczną. W ostatnich latach ukazały się trzy płyty z muzyką Romualda Twardowskiego: Koncert na fortepian i orkiestrę, Mały koncert na fortepian i grupę instrumentów oraz Campane I z cyklu ,,Symfonie dzwonów” na fortepian (Acte Préalable). W 2006 roku ukazały się dwie płyty z muzyką kameralną wydane przez wytwórnię Dux: Sonata d-moll na skrzypce i fortepian op. 24 Józefa Wieniawskiego, nagrana z Patrycją Piekutowską (nominacja do nagrody Fryderyka 2006), oraz 2 cykle pieśni Karola Szymanowskiego Rymy dziecięce op. 49 do słów Kazimiery Iłłakowiczówny i Pieśni księżniczki z baśni op. 31 do słów Zofii Szymanowskiej, nagrane z Anną Mikołajczyk. W 2007 roku ukazały się w Meksyku Sonaty na skrzypce i fortepian Johannesa Brahmsa, nagrane z Eriką Dobosiewicz dla wytwórni fonograficznej Quindecim. W lipcu 2016 roku ukazała się najnowsza płyta artysty " Rzeka EN" z utworami Chopina , Rachmaninowa i Mahlera (DUX).