1. pl
  2. en

 

Festiwal Warmia Piano & Art Days

Harmonogram koncertów:

 

12.08 środa   

                        godz. 19:00 - Dzień Lidzbarka Warmińskiego - Koncert inauguracyjny

Janusz Wawrowski - skrzypce,

Mischa Kozłowski - fortepian.

 

Program:

G. Bacewicz -               Sonata nr 4 (20')

L. Różycki -                 Dwie Melodie (3,5')

 

                        ~~ przerwa ~~

 

S. Prokofiev -               Sonata nr 2 D-dur, Op. 94 (24')

H. Wieniawski -           Polonez Koncertowy D-dur Op. 4 (5,5')

 

Janusz Wawrowski jest laureatem Fryderyka 2017 za album solowy Sequenza i jedynym polskim skrzypkiem z wieloletnim kontraktem płytowym z prestiżową wytwórnią Warner Classics. Gra na skrzypcach zbudowanych w 1685 roku przez włoskiego mistrza lutnictwa Antonio Stradivariusa.

Mischa Kozłowski to jeden z ciekawszych pianistów swojego pokolenia, który z powodzeniem występuje jako solista i kameralista w salach koncertowych Europy, Japonii i Chin. Artysta w swoim dorobku ma wiele laurów konkursowych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pieśni im. Othmara Shoecka w duecie z Danielą Ruth Stoll (Brunnen, 2016), Szwajcarskiego Konkursu Muzyki Kameralnej ORPHEUS w duecie z wiolonczelistką Iloną Basiak (Berno, 2015), Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Bronisława Hubermana w duecie z wiolonczelistką Magdaleną Bojanowicz (Częstochowa, 2013), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Mykoły Łysenki (Kijów, 2012) i Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt (2009).

 

 

13.08 czwartek   

                        godz. 19:00 - Koncert kameralny

Bartosz Bednarczyk - fortepian,

Piotr Ptak - klarnet

 

Program:

L. van Beethoven   Sonata fortepianowa op. 110 As-dur

J. Brahms          Sonata klarnetowa f-moll op. 120 nr 1                        

J. Brahms         Sonata klarnetowa Es-dur op. 120 nr 2

 

Bartosz Bednarczyk jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli. Występował jako solista i kameralista w kraju (Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia, Zamek Królewski) i za granicą (Anglia, Niemcy, Hiszpania, Rosja, Ukraina, Szwecja, Finlandia, Szwajcaria, Japonia, Indonezja, Słowenia, Austria). Od 2010r. jest asystentem przy Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Piotr Ptak ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie klarnetu Mirosława Pokrzywińskiego. Ponadto doskonalił swój warsztat pod kierunkiem takich instrumentalistów, jak Guy Deplus, Guy Dangain, Charles Neidich, Ernesto Molinari, Julian Bliss, Jean Michel Dusard, Patrick Messina, Edvard Brunner, Mieczysław Stachura oraz Andrzej Janicki. Jest laureatem nagród na konkursach muzyki solowej i kameralnej oraz dwukrotnym stypendystą Austriackiego Forum Kultury. Piotr Ptak współpracuje z Filharmonią Narodową, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Sinfonia Viva, Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie, Teatrem IMKA, Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” i Filharmonią Dowcipu Waldemara Malickiego.

 

14.08 piątek  

                        godz. 19:00 - Recital chopinowski

Zuzanna Pietrzak

 

Zuzanna Pietrzak, urodzona w Łodzi, w wieku siedmiu lat rozpoczęła grę na fortepianie w klasie mgr Renaty Płażewskiej-Kryachok w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Łodzi. W 2019 roku ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj i prof. Janusza Olejniczaka. Podczas studiów doskonaliła umiejętności w zakresie kameralistyki fortepianowej u dra Roberta Morawskiego. Od października 2019 roku rozpoczyna studia magisterskie w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Huberta Rutkowskiego. Jako osiemnastolatka Zuzanna Pietrzak dała się poznać międzynarodowej publiczności dzięki występowi na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku. Dzięki temu miała okazję występować w wielu ważnych salach koncertowych związanych z Chopinem w Polsce, a także uczestniczyć w festiwalach takich, jak Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, festiwal „Chopin i jego Europa” w Warszawie, czy IV Rubinstein Piano Festival w Łodzi. Grała również w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej, w Domu Urodzenia Chopina w Żelazowej Woli, na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Ambasadzie RP w Paryżu, na EXPO 2015 w Mediolanie.

 

 

15.08 sobota        

                        godz. 19:00 -  Recital fortepianowy

Konrad Skolarski

 

Program: muzyka fortepianowa Ludwiga van Beethovena oraz F. Chopina

 

Konrad Skolarski, znany z bardzo ciekawych programów koncertów, prowadzi aktywną działalność koncertową. Wśród ostatnich występów wymienić można II koncert fortepianowy Sergiusza Rachmaninova pod batutą Michaiła Jurowskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, recitale między innymi na 20. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, 30. International Izmir Festival w Turcji, koncerty z Camerata Jerusalem pod dyr. Avnera Birona (II koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena).W listopadzie 2017 r. Konrad Skolarski odbył tournée w Stanach Zjednoczonych, dając znakomicie przyjęte koncerty w Nowym Jorku i Buffalo. Jego interpretacja II koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina z Buffalo Philharmonic pod batutą Maestry JoAnn Falletta uznano za „rewelację” i „hit” . Nagranie tego koncertu zostało zamieszczone na płycie CD promującej działalność tej znakomitej orkiestry amerykańskiej. W kwietniu 2017 r. Konrad Skolarski wystąpił z polską premierą I koncertu fortepianowego Rodiona Szczedrina, z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, pod batutą Alexandra Humali.

                      

 

16.08 niedziela   

                        godz. 19:00 - Koncert kameralny

Piotr Pawlak - fortepian,

Gidaszewska/Łaguniak Duo

 

Program:

M. Ravel - La valse -

            Piotr Pawlak - fortepian

 

Michał Spisak -                  Suita na dwoje skrzypiec - 15 min

Grażyna Bacewicz -          Suita na dwoje skrzypiec - 13 min

Romuald Twardowski -     Fantazja polska na dwoje skrzypiec - 5 min

Joachim Kaczkowski -      Duo Concertant Es-dur na dwoje skrzypiec op. 10 nr 2 cz. II i III

            Gidaszewska/ Łaguniak Duo

 

M. Moszkowski            Suita g-moll op. 71  na fortepian i dwoje skrzypiec

            Piotr Pawlak - fortepian, Gidaszewska/ Łaguniak Duo

 

Piotr Pawlak jest laureatem wielu nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in.: Grand Prix w X Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym "Chopinowskie Interpretacje Młodych" w Koninie (2013), I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Leopolda Godowskiego w Warszawie (2013), I nagrody oraz nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Moszkowskiego w Kielcach (2013), III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Chopin dla najmłodszych" w Antoninie (2013), I nagrody oraz nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Szafarni (2012, 2010, 2009.), II nagrody oraz nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Chopin +......" w Budapeszcie (2012), I nagrody w Międzynarodowym Konkursie EPTA "Les Rencontres Internationales des Jeunes Pianistes" w Grez-Doiceau/Belgia (2012), I nagrody oraz nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci w Jeleniej Górze (2011). Jest również laureatem konkursów kompozytorskich, a także matematycznych i informatycznych.

 

Gidaszewska/Łaguniak Duo powstało w 2014 r. Jego członkowie są studentami akademii muzycznych w Poznaniu i Łodzi, wcześniej natomiast uczyli się w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w klasie Kariny Gidaszewskiej. Jako soliści brali udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, zdobywając czołowe lokaty (razem ponad 150 nagród m.in. z Japonii, Serbii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Niemiec i Polski). Duet prowadzi ożywioną działalność koncertową biorąc udział w wielu konkursach. Zespół sięgnął m.in. po I nagrodę (2014) i Grand Prix (2015) Turnieju Kameralnego w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy, I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi, II nagrodę na Warszawskim Forum Kameralnym, tytuł wicemistrza Międzynarodowego Turnieju Mistrzów w Bydgoszczy (wszystko w 2015 r.).

 

17.08 poniedziałek   

                        godz. 19:00 - Koncert kameralny

Radosław Sobczak - fortepian,

Bartosz Koziak - wiolonczela

 

Program :

L. V. Beethoven           Sonata na fortepian i wiolonczelę C-dur op. 102 nr 1

R. Schumann               Adagio i Allegro na fortepian i wiolonczelę op. 70

 

F. Chopin                    Grand duo concertant E-dur na tematy z opery "Robert Diabeł" Meyerbeera

F. Chopin                    Sonata na fortepian i wiolonczelę g-moll op. 65

 

Radosław Sobczak urodził się w 1981 roku w Piszu. W roku 2006 ukoń­czył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w kla­sie for­te­pianu prof. Edwarda Wolanina. Uzupełnił stu­dia muzyczne u prof. Victora Macarova. Jest lau­re­atem II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memo­riam" w Poznaniu (2008). Został wyróż­niony na XIV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2000 roku, otrzy­mu­jąc tytuł „Najlepszego Polaka Konkursu" oraz wiele nagród poza­re­gu­la­mi­no­wych; m.in. for­te­pian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smendzianki oraz sty­pen­dium Fundacji „Crescendum est Polonia".

Bartosz Koziak jest zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w 2001 r. w Warszawie, zdobywcą II nagrody na konkursach Isang Yun’a w Tongyeong (Korea) i Kijowie im. Mikola Lysenki, laureatem oraz zdobywcą nagrody specjalnej na konkursie „Praska Wiosna”, zdobywcą I nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Otrzymał także nagrody na Konkursach im. P. Czajkowskiego w Moskwie oraz ARD w Monachium. W 2003 roku otrzymał nagrodę specjalną Fundacji Kultury Polskiej przyznaną przez Ewę Podleś.                    

 

18.08 wtorek    

                        godz. 14:00 - Koncert uczestników warsztatów pianistycznych

 

                        godz 18:00 - wykład: Alicja Twardowska -

                        "Fortepian w muzyce Romualda Twardowskiego"

 

                        godz. 19:00 - Koncert poświęcony twórczości Romualda Twardowskiego

Zuzanna Budzyńska- skrzypce

Jadwiga Roguska -  wiolonczela

Szymon Ogryzek - fortepian

 

Program: Kompozycje Romualda Twardowskiego

 

1.  Miniatury na fortepian

2. Medytacja na wiolonczelę i fortepian

3. Niggunim na skrzypce i fortepian

4. Humoreska   na fortepian

5. Trio nr  2 na skrzypce, wiolonczelę i fortepian

6. Tango na skrzypce, wiolonczelę i fortepian

 

Szymon Ogryzek (ur. 25.05.1996 Mikołów) Jest laureatem wielu konkursów, m.in. III nagrody w VI Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym dla Uczniów Szkół Muzycznych I i II st. w Katowicach, III nagrody Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej Uczniów Szkół Muzycznych I i II stopnia w Warszawie, III miejsca na II Szkolnym Konkursie Pianistycznym im. Anny Wesołowskiej i Haliny Wesołowskiej – Madetko w Katowicach, a także I miejsce w XVII Międzynarodowym konkursie im. Juliusza Zarębskiego w kategorii zespoły kameralne.

Zuzanna Budzyńska jest laureatką wielu nagród. Jako solistka zajęła I miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Młodych Indywidualności Muzycznych im. Tadeusza Paciorkiewicza (Sierpc 2015), III miejsce (Nagroda Prezydenta Miasta Gdańsk ) w X Jubileuszowym Konkursie Pamięci Andrzeja Januszajtisa (Gdańsk 2013) oraz dwukrotnie (w latach 2012 i 2014) wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna (Poznań). Jako kameralistka, m.in. w kwartecie smyczkowym, kwartecie skrzypcowym i kwintecie fortepianowym: otrzymała I i dwukrotnie II nagrodę w II Turnieju Kameralnym w trzech odsłonach (Bydgoszcz 2015), II i III oraz dwie nagrody specjalne w Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej 2015, II nagrodę w roku 2015 oraz I w roku 2013 (w trio fortepianowym) w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II st.

Jadwiga Roguska aktywnie koncertuje w kraju oraz za granicą jako solistka, kameralistka oraz muzyk orkiestrowy. Jest członkinią Cuore Piano Trio, które prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Muzycy zostali nagrodzeni w projekcie Instytutu Muzyki i Tańca: Scena dla muzyki polskiej, dzięki czemu w sezonie 2019/2020 wystąpią z recitalami kameralnymi w Filharmoniach: Narodowej, Warmińsko-Mazurskiej oraz Świętokrzyskiej. Ponadto Trio poszczycić się może m.in. I nagrodą na 3rd Brilliant Talent Discovery Awards International Music Competition 2019 w Singapurze czy I nagrodą na eMuse International Online Competition w Atenach, Grecja w 2018 roku. Muzycy występują na scenach polskich i zagranicznych m.in. koncertowali w Muzeum Sztuk im. Puszkina, Muzeum Domu Puszkina czy Ambasadzie Polski w Moskiwie w ramach XIV Rosyjsko-Polskiego Festiwalu Młodzieżowa Akademia Sztuki w 2018 roku. Jadwiga powróciła na moskiewski Festiwal także i w bieżącym roku z programem solistycznym oraz kameralnym.

Alicja Twardowska - muzyk teoretyk, redaktor, wydawca, autorka publikacji edukacyjnych, dziecięcych, autorka setek artykułów w prasie muzycznej, redaktor wspomnień i publikacji z obszaru szeroko pojętej kultury i edukacji. Ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie na Wydziale Teorii Muzyki oraz studiowała na Uniwersytecie Warszawskim na Muzykologii; ukończyła merytoryczne kursy redaktorskie i komputerowe. Posiada bogate doświadczenie w wydawnictwach: pracowała jako redaktor merytoryczny w Polskim Związku Chórów i Orkiestr (1988-1990) w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych (1993-2000), redaktor inicjujący, dyrektor wydawniczy w Wydawnictwie Juka (2001-2007). Obecnie prowadzi swoje Wydawnictwo Pani Twardowska. Popularyzuje polską muzykę współczesną, promuje młodych i zdolnych artystów, nadaje nagrody – Statuetki Bursztynowe Nutki.

 

 

                        godz. 20:00 - Projekcja filmu o Romualdzie Twardowskim z okazji 90 rocznicy urodzin kompozytora

 

19.08 środa    

                        godz. 14:00 - Koncert uczestników warsztatów pianistycznych

 

                        godz. 17:00 - wykład: prof. Katarzyna Jankowska - Borzykowska  

                                               "Kameralistyka fortepianowa"

 

Katarzyna Jankowska - Borzykowska - absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (z wyróż­nie­niem) w kla­sie for­te­pia­nu prof. Wiktora Mierżanowa oraz kame­ra­li­sty­ki for­te­pia­no­wej w kla­sie prof. Jerzego Marchwińskiego. Uzupełniające stu­dia, jako sty­pen­dyst­ka Rządu Szwedzkiego, odby­wa­ła w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie i Szkole Kameralistyki Radia Szwedzkiego w Edsberg, pra­cu­jąc z tej mia­ry arty­sta­mi co Greta Erickson, Kurt Levin i Frans Helmerson. Katarzyna Jankowska-Borzykowska jest od wie­lu lat peda­go­giem w macie­rzy­stej uczel­ni. W 2012 roku otrzy­ma­ła tytuł pro­fe­so­ra sztuk muzycz­nych. W Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pro­wa­dzi kla­sę kame­ra­li­sty­ki for­te­pia­no­wej, prze­ka­zu­jąc swe doświad­cze­nie estra­do­we, arty­stycz­ną wraż­li­wość i pasję mło­dym poko­le­niom muzy­ków. Od 2012 roku peł­ni funk­cję kie­row­ni­ka Katedry Kameralistyki Fortepianowej.

 

                      

20.08 czwartek             

                        godz. 19:00 - Koncert kameralny

Natalia Wolanin - fortepian,

Magdalena Skwierczyńska - skrzypce

 

Program:

 

L. V. Beethoven           Sonata na fortepian i skrzypce G dur op. 30 nr 3

J. Brahms                    Sonata na fortepian i skrzypce A-dur op. 100

 

Natalia Wolanin urodzona w Zielonej Górze, obecnie studentka III roku w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, solistka i kameralistka. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno w roli solisty, kameralisty jak i akompaniatora m.in. Internationaler Klavierwettbewerb (Goerlitz), Forum Młodych Instrumentalistów (Rybnik), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny (Łomianki), Międzynarodowy Konkurs im. J. Garści (Stalowa Wola), Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego (Piotrków Trybunalski). Koncertowała na zaproszenie m.in. Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Instytutu Polskiego w Lipsku, Stowarzyszenia Ars Nova w Pontaliere, Stowarzyszenia PRO MUSICA w Zielonej Górze, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, w ramach projektu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Kultura Dostępna”, a także w wielu innych miejscach dla różnych grup społecznych. Uczestniczka Kursów Mistrzowskich i Warsztatów w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, mgr Marii Niemiry, prof. Zbigniewa Raubo, prof. Helgeheide Schmidt, dr hab. Edwarda Wolanina oraz, prof. Alicji Palety – Bugaj. Stypendystka Marszałka Województwa Lubuskiego, Stypendystka Europaische Stiftung der Rahn Dittrich Group fur Bildung und Kultur, Laureatka Nagrody Głównej ,,Eurydyki” 2015 Zielonogórskiego Ośrodka Kultury w dziedzinie muzyki.

Magdalena Skwierczyńska to studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2013 roku pracuje pod kierunkiem prof. Jana Staniendy. Jest laureatką wielu konkursów, od regionalnych aż po międzynarodowe, m.in. Grand Prix - Ogólnopolskie Przesłuchania CEA Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II stopnia 2015, I miejsce -XIV Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. J. Zarębskiego Łomianki (2014), I miejsce -XII Sochaczewskie Spotkania Kameralne (2014), II miejsce -III Ogólnopolski Festiwal Skrzypcowy Kielce (2014), III miejsce -III Międzynarodowy Cieszyński Konkurs Skrzypcowy (2014) ,III miejsce -Turniej Kameralny w trzech odsłonach Bydgoszcz (2014), III miejsce -V Młodzieżowy Konkurs na Skrzypce Solo im. Prof. Tadeusza Wrońskiego Tomaszów Mazowiecki (2014). Jej pasją jest również kameralistyka. Od wielu lat jest liderem zespołów kameralnych, z którymi również odnosi liczne sukcesy. Latem 2015 roku jako członek Fuerte Piano Trio odbyła trasę koncertową po Wietnamie.

 

 

21.08 piątek

                        godz. 14:00 - Koncert uczestników warsztatów pianistycznych

 

                        godz. 19:00 - Koncert kameralny

Chopin Piano Quintet

 

Program:

 

L. Boccerini -               Kwintet fortepianowy e-moll op. 57 nr 3

J. Zarębski -                 Kwintet fortepianowy g-moll op. 34

 

Chopin Piano Quintet tworzą ludzie związani z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, którzy postanowili wspólnie zgłębiać kunszt muzycznego dialogu. Zespół rozpoczął współpracę jesienią 2013 roku i po krótkiej współpracy, bo już w kwietniu 2014 roku, został laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Stasysa Vainiunasa na Litwie. Kolejne laury otrzymane podczas konkursowego tournee we Włoszech w czerwcu, gdzie zdobyli I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej "Contessa Tina Orsi Anguissola Scotti" w Pianello Val Tidone oraz I miejsce w kategorii Muzyka Kameralna i I miejsce na 12. Międzynarodowym Konkursie “Premio Citta di Padova” w Padwie, otworzyły im drogę do sal koncertowych w Polsce i Europie.

 

 

22.08 sobota   

                        godz. 19:00 - Recital fortepianowy

Edwin Szwajkowski

Klaudia Kudełko

 

Program:

 

W. A. Mozart   -          Fantazja d-moll KV 397

                                    Fantazja c-moll KV 475

                                    Sonata c-moll KV 457

R. Schumann    -          Novellete fis-moll op.21 Nr.8

Edwin Szwajkowski

 

F. Chopin:         -           Polonez-Fantazja op. 61

F. Schubert:     -           3 Momenty Muzyczne op. 94

S. Rachmaninow: -        3 Momenty Muzyczne op. 16

Klaudia Kudełko

 

Edwin Szwajkowski - laureat 3 nagrody konkursu Chopinowskiego w Narwie, finalista konkursu Chopinowskiego w Hanowerze, Zwycięzca konkursu Chopinowskiego w Marianskich Łaźniach oraz wyróżnienie na Konkursie Pianistycznym im Cziurlionisa w Wilnie. Koncertował w Filharmonii w Wilnie, Warszawie, Moskwie, Kielcach, Sankt-Petersburgu, Łomży , Talinie. Z orkiestrami filharmonii Wileńskiej, Kieleckiej, Narwinskiej , Talinskiej, Łomży,Moskwy, Sankt-Petersbuskiej, Orkiestra Polskiego Radia, Zachodnio Czeskiej, Uniwesytetu Muzycznego oraz Mozart Chamber Orchestra

Klaudia Kudełko - zdobywczyni nagrody specjalnej za najlepszy występ na żywo w Carnegie Hall - Outstanding Performance Prize w Nowym Jorku (2017) oraz laureatka pierwszej nagrody na Concert Artists International Piano&Strings&Voice Competition w Nowym Jorku określona przez jurorów jako wyjątkowa artystka, której interpretacje cechuje piękno i niezwykle poetyckie brzmienie. W roku 2019 została finalistką honorowo wyróżnioną na Los Angeles International Piano Competition w USA.

 

 

23.08 niedziela   

                        godz. 14:00 - Koncert finałowy uczestników warsztatów

 

                        godz. 19:00 - Koncert finałowy Festiwalu Warmia Piano & Art Days

Edward Wolanin - fortepian,

Sara Dragan - skrzypce,

Szymanowski String Quartet

 

 

Program:

 

M. Ravel                      Kwartet smyczkowy in F

M. Ravel                      Tzigane

 

E. Chausson:                Koncert na fortepian, skrzypce i kwartet smyczkowy.

 

Edward Wolanin odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Jeszcze w trakcie studiów został laureatem konkursów na stypendia artystyczne im. F. Chopina oraz Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1984). W XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, jako członek polskiej ekipy, otrzymał nagrodę dla najlepszego polskiego pianisty, który nie przeszedł do III-go etapu. Trzy tygodnie po warszawskim konkursie zdobył II nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Palma de Mallorca (1985). Kilka lat później (1989) został laureatem I nagrody na III Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, otrzymując także szereg nagród specjalnych za najlepsze wykonanie etiud, nokturnów, polonezów i mazurków. Pianista bardzo chętnie koncertuje także jako kameralista, współpracując z wybitnymi artystami, jak Jerzy Artysz, Tomasz Strahl, Krzysztof i Kuba Jakowiczowie, Koncertował w wielu krajach Europy, w takich ośrodkach kulturalnych, jak Paryż, Londyn, Wiedeń (Bösendorfer-Saal), Rotterdam, Berlin (Charlottenburg, Schauspielhaus), Praga, Moskwa, a także w Japonii, Chinach, Iraku, Jordanii, Tunezji, Kuwejcie, Nigerii, Meksyku i USA. Brał udział w renomowanych Festiwalach Muzycznych: w Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Mariańskich Łaźniach, Nohant, a jako kameralista także w Szlezwiku-Holsztynie i Montpellier. W 2006 roku ukazały się dwie płyty z muzyką kameralną wydane przez wytwórnię Dux: Sonata d-moll na skrzypce i fortepian op. 24 Józefa Wieniawskiego, nagrana z Patrycją Piekutowską (nominacja do nagrody Fryderyka 2006), oraz 2 cykle pieśni Karola Szymanowskiego Rymy dziecięce op. 49 do słów Kazimiery Iłłakowiczówny i Pieśni księżniczki z baśni op. 31 do słów Zofii Szymanowskiej, nagrane z Anną Mikołajczyk. W 2007 roku ukazały się w Meksyku Sonaty na skrzypce i fortepian Johannesa Brahmsa, nagrane z Eriką Dobosiewicz dla wytwórni fonograficznej Quindecim.W lipcu 2016 roku ukazała się najnowsza płyta artysty " Rzeka EN" z utworami Chopina , Rachmaninowa i Mahlera (DUX).

Sara Dragan jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Legnicy oraz od października 2014 roku jest uczennicą prof. Zakhara Brona w jego elitarnej klasie (Meisterklasse Interlaken) w Zakhar Bron Academy w Interlaken (Szwajcaria). Od października 2017 Sara kształci się również w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie, także w klasie prof. Zakhara Brona. Młoda skrzypaczka miała przyjemność długoterminowo grać na instrumentach najwyższej klasy, autorstwa Andrea Guarneri, Jean-Baptiste Vuillaume oraz Nicolo Gagliano. Aktualnie Sara gra na na włoskich skrzypcach Felice Barreta z 1780 roku, wypożyczonego przez Florian Leonhard Fine Violins w Londynie.

Szymanowski String Quartet od ponad 20 lat prowadzi międzynarodową działalność koncertową, będąc stałym gościem na scenach wszystkich kontynentów. Rozpoczynając swą dynamiczna karierę w 1996 roku, zespół natychmiast awansował do ekskluzywnego grona najpopularniejszych kwartetów smyczkowych na świecie, wyróżniając się swą ekspresyjnością i dbałością o stylistyczną różnorodność oraz własnym dźwiękowym charakterem. Poprzez nazwisko swojego patrona, Karola Szymanowskiego kwartet stał się ambasadorem jego muzyki na świecie, a tym samym muzyki polskiej, wykonując na niemal każdym koncercie utwory Karola Szymanowskiego oraz innych kompozytorów polskich. Pierwsze impulsami we wczesnej działalności kwartetu, były nagrody na międzynarodowych konkursach muzycznych we Florencji , Melbourne, Osace, Monachium, Weimarze i Hanowerze oraz poprzez spotkania z wielkimi osobowościami takimi jak Alfred Brendel, Isaak Stern, Hatto Beyerle, Walter Levin czy członkami legendarnych kwartetów Amadeus, Guarneri, Juliard i Emerson.

 

 

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w Oranżerii Kultury - Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej w Lidzbarku Warmińskim, a wstęp na nie jest wolny.